ARÇ Nedir? ARÇ'ta Gezinti ARÇ'a Katılın Çeviri Derneği

 Etkinlikler
 Haberler
 Yankılar ve Destekler
 ARÇ'ı Öğrenmeye Giriş
 Yayınlar
 Bilgi Paylaşımı
 Bağlantılar
 Bize Ulaşın
 English
 Deutsch
 
Afete Karşı Hazırlıkta
 Afette Rehber Çevirmenlik

ARÇ Nedir?

ARÇ (Afette Rehber Çevirmenlik), bir afet durumunda Türkiye'ye gelecek yabancı arama kurtarma ekiplerine ve diğer yardım kuruluşlarına çeviri hizmeti vermek üzere kurulmuş gönüllü bir organizasyondur. 17 Ağustos ve 12 Kasım depremleri sonucunda yaşanan üzücü  deneyimlerin ardından birçok çevirmen, yabancı ekipler, yerel yetkililer ve insanlar arasında gereken acil iletişimi sağlamak için böyle bir yapıya ihtiyaç olduğunu hissetti. ARÇ, Çeviri Derneği'nin çatısı altında çalışmalarını yürütüyor.

ARÇ nasıl çalışır?

ARÇ üyeleri büyük bir depremde ya da Türkiye'ye yabancı yardım ekiplerinin gelmesini gerektirecek başka tür bir afet durumunda harekete geçer. Gönüllüler kriz merkezlerine ya da yabancı ekipleri karşılamak ve yardımcı olmak üzere havaalanlarına gider. İstanbul Valiliği ile imzalanan protokol ile ARÇ organizasyonu ve üyeleri resmi afet yönetim sistemi içinde görev alıyor.

ARÇ üyeleri ne tür bir eğitim alıyor?

Gönüllülerin bir yabancı dili iyi bilmenin yanında bir afet durumunda işlerin nasıl yürüdüğü ya da yürümediği hakkında belli bir düzeyde bilgi sahibi olması beklenmektedir. Bu amaçla, arama kurtarma çalışmaları hakkında temel bilgi edinmelerini sağlayan 30 saatlik sivil savunma eğitimi alırlar. Ayrıca ilkyardım eğitimine ve afetten sonra yardım çalışmalarını daha iyi anlamalarını ve daha etkili çalışabilmelerini sağlayacak seminerlere katılırlar. Eğitim sırasında her bir ARÇ adayının kendi yabancı dilinde (daha çok İngilizce, Almanca ve Fransızca) terminoloji ve sözlü çeviri çalışması da yapılır. Son aşamada, ARÇ içinde ya da diğer arama kurtarma ve yardım kuruluşlarıyla birlikte yapılan senaryo çalışmaları ve tatbikatlarla ARÇ gönüllüleri gerçek koşulları kısmen de olsa yaşayarak göreve hazır hale gelirler. 

ARÇ'a katılmak ya da bilgi almak için iletişim adresi.

E-posta: arc@ceviridernegi.org

Ayrıca ARÇ'ın e-mail grubuna da üye olabilirsiniz (gitmek için tıklayın):

http://health.groups.yahoo.com/group/AfetteRehberCevirmen/

 

 

Üyemiz Ebru Gültekin Ilıcalı'yı Kaybettik

ARÇ Grubu gönüllülerinden Ebru Gültekin Ilıcalı’yı 11 Temmuz 2012 Çarşamba günü Feneryolu tren istasyonunda küçük oğlu ile trene binerken peronda meydana gelen ihmal ve soru işaretleri ile yüklü akıl almaz bir kazada kaybettik. ARÇ Grubunun Açıklaması


Gönüllü (Yazılı/Sözlü) Çevirmenler ve Çeviri Hizmetinden Yararlananlar için Çatışma Bölgelerinde Çalışma Kılavuzu

ARÇ'tan Van Depremi Açıklaması (13 Kasım 2011)

24 Ekimde Ankara havalimanında bir yabancı ekibe verilen iletişim desteğiyle başlayan 27 Ekimden itibaren de Van’da saha çalışması olarak yoğun biçimde sürdürülen ARÇ çalışmaları bugün (13 Kasım 2011) itibariyle, önceden planlandığı gibi ilk aşamasını tamamlanmış bulunuyor. devamı

ARÇ Basın Duyurusu
Tam Metin

ARÇ'tan Van Depremi Açıklaması-2
(28 Ekim 2011)
Çeviri Derneği çatısı altında faaliyet gösteren ve İstanbul Valiliği’yle işbirliği protokülü çerçevesinde hareket eden Afette Rehber Çevirmenlik (ARÇ) organizasyonu olarak Van depremini, olası uluslararası yardım faaliyetlerine destek olmak üzere ilk saatten itibaren izliyoruz.
(devamı)

ARÇ'tan Van Depremi Açıklaması-1
(24 Ekim 2011)
Depremin özelliklerine ilişkin gelen ilk güvenlir bilgiler üzerine yaptığımız değerlendirmede yurt dışından arama kurtarma yardımı için Türkiye’nin büyük olasılıkla talebi olmayacağını, ama diğer konularda (sağlık, lojistik vd) yurt dışından da destek kabul edilmesinin söz konusu olabileceğini dikkate alarak teyakkuz durumuna geçme kararı alındı. (devamı)

Deprem ve tsunami ortamında Japonya'dan öğrenilmesi gereken 10 şey

ARÇ İstanbul 6. Dönem Temel Eğitimi Tamamlandı.
İstanbul'da yapılan temel eğitimin sonunda yeni ARÇ'lar sertifikalarını almaya hak kazandılar.  >>>

17 Ağustos'un Yıldönümünde ARÇ-GB üyeleriyle ARÇ ve Afet Söyleşisi

ARÇ'ın yönetim kurulu diyebileceğimiz GB (Görevlendirme Birimi) üyelerinden bazıları 17 Ağustos depreminin yıldönümünde, 17 Ağustos'tan sonra yaşananlar, çıkarılan dersler ve ARÇ'ın şu an büyük bir afete ne düzeyde hazır olduğu gibi konulardaki altı soruyu yanıtladılar.

Doğan Bıyıklı, Erkan Altınsoy ve Turgay Kurultay'ın yanıtları için isimlerin üzerine tıklayın.


Bütün ARÇ'ların Dikkatine!
ARÇ üyelerinin bilgilerinin bir veritabanında toplanması ve güncellenmesi için üyelere geçen yıl bir bilgi formu gönderilmişti. Hala bu formları doldurmayan ve e-mail adresleri yoluyla da ulaşılamayan birçok üyemiz bulunuyor. Bu formu artık sitemizden de edinebilirsiniz. Lütfen formu doldurup ARÇ'a gönderin.
Kişisel Bilgi Formu
Excel dosyası

 

 

 

 

... ARÇ 2012 ...